Dnes pro vás ještě mám článek plný fotek z výstavy Titanicu, na které jsem s mamkou byly minulé úterý, předtím než jsem šla psát přijímačky z chemie na UK. Zítra se dočkáte pokračování. :)
Výstavu najdete na Letňanech. Pro dospělého je vstupné 300 Kč, pro studenta o 50 korun levnější.
Na začátku výstavy dostanete audio průvodce a palubní lístek s údaji, podle reálné osoby, která byla na Titanicu. Na konci výstavy se pak dozvíte, jestli jste přežili nebo ne.
Titanic byl na vodu spuštěn 31.5. v roce 1911. Následující roku byl Titanic 2.4. předán majiteli, společnosti White Star Line.
Večerní šaty z éry Titanicu, které byly z šifonu, saténu a krajek.
Na začátku je vám puštěn film o tom, jak byl Titanic postaven a spuštěn na vodu. Dále pak dojdete k samotné výstavě. Na výstavě najdete zrestaurované a pečlivě uschované artefakty. Dovíte se též, že na lodi bylo 2228 cestujících a členů posádky.
Titanik byl rozhodně největší a nejluxusnější plavidlo své doby. Jeho stavba začala 31.3.1909 a pracovalo na něm přes 3000 dělníků. Lodní trup, který byl tvořen z na palec tlustých železných plátů, byl spojen zhruba 2 miliony nýtů. Slavnostního spuštění se zúčastnilo okolo 100000 diváků. Titanic byl navržen, aby co nejlépe připomínal nejhonosnější pařížské kavárny či anglické salónky. V poledne 10. dubna 1912 se Titanic vydal na svou plavbu. Na palubě bylo 1317 cestujících a okolo 900 členů posádky. Na délku měl necelých 270 metrů, na šířku pak 28 metrů.
Radio stanice na Titanicu.
"Nedokázal jsem si představit žádnou zásadní katastrofu, která by se mohla stát této lodi, moderní loďařství je už překonalo." - Kapitán Edward J. Smith
Promenádní paluba neboli paluba A byla výhradně pro cestující první třídy. Promenáda přesahující délku 150 metrů se rozprostírala po obou stranách lodě. Zde mohli cestující odpočívat v lehátkách, procházet se, konverzovat a zároveň se kochat výhledem na oceán.
Velké schodiště bylo rozhodně jedním z nejúchvatnějších prvků. Bacházelo se v přední části lodě mezi lodní palubou a palubou salónu. Na vrchu se nacházela železná kupole a vitráž, díky které přirozené světlo naplňovalo první odpočívadlo, kde byly sochy postav. Elegantní balustrády schodiště byly zvýrazněné bronzovými květy.
"Veškeré vybavení a příslušenství první třídy bylo provedeno tak, aby se vyrovnalo ubytování, které je poskytování v těch nejlepších hotelech na souši. " - časopis The Shipbuilder
Bylo zde více jak 750 cestujících první třídy. Všechny kajuty byly až mimořádně velké a mohly konkurovat světovým hotelům. Byl zde velký odkládací prostor, soukromé koupelny, velké vany a tekoucí teplá i studená voda. Cena lístku byla okolo 2500 USD (dnes 57 200 USD). Dva nejluxusnější apartmány stály dokonce 4500 USD (dnes asi 103 000 USD). Kuřárna první třídy byla umístěna na promenádě a využívali ji výlučně muži z první třídy. Byla obložená mahagonem, měla vitrážová okna a dobře zásobený bar. Hlavním prvkem bylo velké zdobené ohniště, kolem kterého si muži vychutnávali své cigarety, koňak a konverzaci.
Zatímco kuřárna byla pro muže, čítárna a písárna byla navržena pro dámy v první třídě. Jemné ozdobné lišty a příjemný krb pomohly vytvořit klidnou atmosféru.
"Představte si, že si v dubnu uprostřed oceánu dáváte čerstvé jahody. Celé je to naprosto neskutečné." - Lady Lucy Duff Gordonová, cestující první třídy
Jednou z honosnějších prostor byly turecké lázně pro první třídu. Skládaly se z parní, horké, vlažné a chladící místnosti a z místnosti na šamponování. Lázně nebyly v ceně, vstupenky stály čtyři britské šilinky nebo dolar na osobu.
Titanic také nabízel dobře vybavenou tělocvičnu, samozřejmě pro první třídu. Byly zde dva veslovací stroje, stacionární bicykl, stroj simulující jízdu na koni a dokonce rotační přístroj. Byly zde také stroje na masáž zad a břicha či squashové hřiště. Příznivci vodních sportů si mohli zaplavat v lodním bazénu.
Žádné komentáře:
Okomentovat