Teenagery často trápí problematická pleť nebo rychle mastící se vlasy. Většinou je jen otázkou trpělivosti, než se vše poddá. Přesto si mohou alespoň trochu pomoci. Já osobně jsem nikdy matnější pleť a akné neměla, ta moje je spíše suchá až normální, a v zimě a po sluníčku citlivá.
Jedno je vždy jisté: ošklivý, bolavý pupínek se objeví vždy v tu nejhorší chvíli. Před rande, důležitou zkouškou ve škole nebo večírkem, na který se člověk dlouho těší.
Jak akné, tak i mastnější vlasy jsou důsledkem zvýšené činnosti mazových žláz během puberty. A s tím toho bohužel moc nenaděláme.
I když boj s problematickou pletí často připomíná boj s větrnými mlýny, tato nepříjemná kapitola jednoho dne skončí. Nejpozději okolo dvacátých narozenin, akné samo zmizí. Na vzniku a rozvoji zmiňovaných kožních problémů se podílí několik faktorů. Na vině je především genetika a hormony. Ty jsou v období puberty opravdu na horské dráze. V těle se tvoří nadměrné množství mužských pohlavních hormonů (ano, i u dívek ;) ), který stimuluje produkci kožního mazu. Je tedy potřeba ho dostat do rovnováhy.
Pokud se tvoří přebytečný maz, buňky nejsou dostatečně odstraňovány a začnou spolu s kožním mazem uspávat vývody žlázek. Maz se tedy hromadí uvnitř a dráždí kůži okolo. Tvoří se pupínky s černými tečkami. V horších případech mohou vznikat až ošklivé záněty, a to je už tedy doslova akné.
Problematická pleť je nejčastěji v T-zóně, tedy čelo, noc a brada. Heslo všeho moc škodí, platí i v péči o pleť. Agresivní přípravky s obsahem alkoholu pleť hodně vysušují, a mazové žlázky pak produkují jen více mazu, alby obnovily ochranný kožní film.
Pleť obecně rozlišujeme do 4 kategorií: mastnou, smíšenou, suchou a normální. Každý typ vyžaduje svou specifickou péči. Suchou je potřeba dostatečně hydratovat, mastné zase pomohou antibakteriální přípravky.
Jak vyzrát na problematickou pleť v bodech:
Používejte pouze vhodné přípravky pro čištění pleti. Nejlépe na bázi vody, mastnější ucpávají póry a zhoršují stav.
Není dobré pupínky vymačkávat, raději zajděte jednou měsíčně na kosmetiku.
Nepoužívejte teplou vodu, ale na závěr čištění opláchněte pleť studenou vodou, která stahuje póry.
Pokožka musí dýchat, volte tedy speciální make-up.
Důležité je, aby nedocházelo k dalšímu ucpávání pórů. Matující krém omezí lesk přes den. Látky jako aloe vera nebo heřmánek o pleť hezky pečují, zklidňují ji a mírní podráždění.
Trápení s mastnými vlasy je spojeno se suchou, svědící pokožkou hlavy. Vlasy mají v pubertě tendenci se rychleji mastit. Pokožka hlavy však není mastná, ale naopak suchá.Je tedy produkováno více mazu, aby se zabráni dalšímu vysoušení. Časté mytí je tedy spíše kontraproduktivní.
Jak na mastné vlasy v bodech:
Mýt vlasy maximálně jednou za 2-3 dny.
Nedávat šampón přímo na pokožku hlavy.
Kondicionér nanášet pouze ke konečkům.
Nečesat vlasy příliš často a zbytečně se jich nedotýkat.
Pít hodně vody a zvýšit příjem vitamínu E.
Žádné komentáře:
Okomentovat